BilimKoop

Düzenleyen

BilimKoop
Web sitesi
https://bilimkoop.org

Destekleyenler

Fapatech
Fapatech
Web sitesi
http://www.fapatech.com/

Konuşmacı / Eğitmen

  • Fadıl Pala
    Fadıl Pala
    Fapatech kurucusu, Eğitmen

    Uzun yıllardır gönüllü eğitmeni olarak sosyal projelere destek oluyor. Fapatech kurucusu, tam zamanlı Artecrobo firmasında teknoloji tasarım eğitmeni olarak çalışıyor.

    FapaTech Zafer Teknopark A.Ş. bünyesinde 2018 yılında kuruldu ve eğitim teknolojileri alanında projeler yaptı. Programlama ve 3d alanında bireysel projeler hayata geçirdi. Pandemi ile birlikte sadece dijital projelere yöneldi. Ticari bir şirket olarak kurulmasına rağmen, son 3 aydır tamamen sosyal bir girişim olarak hayatına devam ediyor.

Etkinlik Mekanı

Online

Tarih

24 - 28 Ağu 2020
Expired!

Zaman

5:00 pm - 7:00 pm

Çocuklar İçin Yapay Zeka’ya Giriş

Yapay zekanın önemine dair çok şey duymuşsunuzdur. Yakın gelecekte yapay zeka daha çok sayıda insanın uzmanlık konusu olacak. O uzmanlar bugünün çocukları.

Çocukların algoritmik düşünce ve yapay zeka ile şimdiden tanışması;

onların çok boyutlu ve derinlikli düşünebilme, analitik düşünce, doğru karar verme,  yaratıcı düşünme, ortak çalışma, mühendislik yaklaşımlarını kavrama, temel matematik ve fizik becerilerini artırma, soyut düşünme ve düşündüğünü ifade etme becerilerini geliştirir.

Çocukların işlerin nasıl gerçekleştiğinin farkında olmaları ve teknolojinin nasıl üretildiğini bilmeleri yeteneklerinin anlaşılması için önemlidir. 

Çocuklar için hazırlanan bu eğitimde Yapay Zeka (AI)’nin temel kavramlarından Makine Öğrenmesinin (ML) modelleri, temel modellerin kodlanması ve uygulamalarının yapılması amaçlanmaktadır. Ders süresince Yapay Zeka’nın ve Makina Öğrenmesinin ne olduğu, hayatımızı nasıl kolaylaştırdığı ve geleneksel programlamadan ayıran şeyleri birlikte öğreneceğiz.  

Sıkça Sorular Sorular

10 – 15 yaşları için uygundur.

Eğitime maksimum 10 kişi kabul edilecektir.

Eğitime katılacak öğrencilerin etkinliklere bilgisayarları ile katılmaları ve temel düzeyde blok programlama diline (Scratch) hakim olmaları gerekmektedir. Ayrıca çocukların kullandığı cihazların internet bağlantıları da olmalıdır. 

Öğrencilere verilecek olan eğitimler covid-19 pandemisi sebebi ile online olarak gerçekleştirilecektir. Uygulamalı eğitimler seklinde planlanmıştır. Eğitimlerin verilmesinde alanlarında uzman öğretmenler görev alacaklardır. Toplam 10 ders saati. Ders saatleri eğitim programında verilmiştir. 40 dakikada 10 dakika molalar şeklinde gerçekleştirilecektir.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara eğitim katılım belgesi düzenlenecek.

Araç, tamamıyla web tabanlıdır ve kullanmak için herhangi bir kurulum veya karmaşık ayarlar gerektirmez. Okulllar ve gönüllülerce yönetilen kodlama grupları tarafından kullanılmak üzere çocuklara yönelik olarak tasarlanmıştır ve öğretmenlerin veya grup liderlerinin öğrenci erişimini yönetebilmeleri için bir yönetim sayfası sağlar.

Kullanılacak teknoloji Dale Lane tarafından, IBM Watson Developer Cloud API’leri kullanılarak oluşturulmaktadır.

Saatlik Program

24 Ağustos 2020

-
Tanışma, Makina Öğrenmesi Kısa Tanıtım ve Eğitim Ortamlarının Hazırlanması
Konuşmacılar / Eğitmenler
Fadıl Pala

25 Ağustos 2020

-
İlk Yapay Zeka Uygulamamızı Yapıyoruz: Smart Class Uygulaması
Konuşmacılar / Eğitmenler
Fadıl Pala

26 Ağustos 2020

-
Makine Öğrenimi Örnek Uygulama 2: Mutlu-Mutsuz Uygulaması
Konuşmacılar / Eğitmenler
Fadıl Pala

27 Ağustos 2020

-
Makine Öğrenimi Örnek Uygulama 3: Kamera Uygulaması
Konuşmacılar / Eğitmenler
Fadıl Pala

28 Ağustos 2020

-
Makine Öğrenimi Örnek Uygulama 4: Renk Değişimi Uygulaması
Konuşmacılar / Eğitmenler
Fadıl Pala
Fadıl Pala
Fadıl Pala
Fapatech kurucusu, Eğitmen
Uzun yıllardır gönüllü eğitmeni olarak sosyal projelere destek oluyor. Fapatech kurucusu, tam zamanlı Artecrobo firmasında teknoloji tasarım eğitmeni olarak çalışıyor. FapaTech Zafer Teknopark A.Ş. bünyesinde 2018 yılında kuruldu ve eğitim teknolojileri alanında projeler yaptı. Programlama ve 3d alanında bireysel projeler hayata geçirdi. Pandemi ile birlikte sadece dijital projelere yöneldi. Ticari bir şirket olarak kurulmasına rağmen, son 3 aydır tamamen sosyal bir girişim olarak hayatına devam ediyor.