SCAMP - Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Kampı

SCAMP etkinlikleri, İzmir Urla’nın sakin atmosferinde, doğanın içinde Open Campus’te gerçekleşmektedir. Bilim, teknoloji, eğitim ve eğlenceyi buluşturan konu uzmanları tarafından özenle tasarlanmış kurgusuyla, bilim ve teknoloji atölyeleri ile katılımcılarını geleceğe hazırlamayı amaçlayan bir kamptır.

 

Deneyimli konu uzmanları, eğitimciler, bilim, teknoloji, tasarım ve sanat dallarından yetkin kişilerin sunum ve atölyelerinde eğitim yılında kazandığınız bilgi ve tecrübelere yenileri eklenir. 

 

SCAMP geleceğin teknoloji ve bilimle nasıl şekilleneceği ile ilgili bilgi verirken, çalışma alanı seçimi ve tercihlerinize ışık tutmayı ve kurduğunuz yeni arkadaşlıklarla hayatınız boyunca hatırlayacağınız bir deneyim olmayı vaad ediyor. 

17- 21 Ağustos 2019

Open Campus Urla / İZMİR

Kontenjan 300 kişi

Kamp ile İlgili Detaylı Bilgiler

SCAMP 2019 kampına katılmayı düşünüyorsanız aşağıda farklı tablarda yer alan bilgileri mutlaka okuyun.

Kampın Amacı

 

Gelecekte giderek daha küresel ve rekabetçi olan koşullarda ayakta durabilmek ve aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerinden insanlarla işbirliği geliştirebilecek becerileri kazanmak; karşılaşacağınız sosyal ya da teknolojik problemleri sınırlı kaynaklarla çözerken daha yaratıcı ve yenilikçi bir yaklaşım sergilemeniz gerekecektir. Peki geleceğe ve geleceğin işlerine nasıl hazırlanmalıyız?

 

sCamp, sizlere kamp süresince deneyimli bilim ve teknoloji iletişimcileri ve eğitimcilerle tasarlanan bilim teknoloji atölyeleri ile bilimi sevdirmeyi, bilinçli ve sorumlu teknoloji kullanıcıları olmayı, geleceğin yapıcıları (maker) arasında olmanın yanı sıra, otonomi, zorluklarla başa çıkma, özgüven, öz yeterlilik, takım kurma ve işbirliği geliştirme becerilerinizi geliştirmeyi, bilim / meslek ve yetenekler hakkında bilgi edinmeyi, genel kültür, tabiat sevgisi, dengeli ve sağlıklı beslenme, etik, hayal kurmak becerisini kazandırmayı amaçlar.

Kimler Katılabilir

 

SCAMP Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Kampı 14-17 yaş grubundan lise öğrencileri için tasarlanmıştır. Öğrencilerden 

 

Ebeveynlerin kampa katılması tercih edilmez. Kamp süresince oluşturulan takımlara deneyimli OpenCampus kamp sorumluları eşlik eder. Ebeceynler dilediklerinde kamp sorumluları ile irtibata geçerek çocukları ile ilgili bilgi edinebilirler. 

Kampın Program Akışı

 

  1. Gün Aktiviteleri : İlk gün öğlene kadar öğrencilerin kamp alanına ulaşması gerekmektedir. Kayıtların tamamlanmasından sonra sorumlular eşliğinde hep birlikte çadırlarımızı kuracağız. İlk gün aktiviteleri yoğun olarak tanışma, kaynaşma ve işbirliği atölyeleri üzerine kuruludur. Akşam yemeği sonrasında kamp ateşi etrafında eğlenceli bir akşam geçirilecektir.

 

  1. Gün Aktiviteleri: Güne sabah sporu ile başlayacağız. Ardından ilgi gruplarına göre bilim, teknoloji, tasarım, sanat, doğa atölyelerinde hem eğleneceğiz hem de öğreneceğiz. 

 

  1. Gün Aktiviteleri: Güne sabah sporu ile başlayacağız. Ardından ilgi gruplarına göre bilim, teknoloji, tasarım, sanat, doğa atölyelerinde hem eğleneceğiz hem de öğreneceğiz.

 

  1. Gün Aktiviteleri: Güne sabah sporu ile başlayacağız. Ardından ilgi gruplarına göre bilim, teknoloji, tasarım, sanat, doğa atölyelerinde hem eğleneceğiz hem de öğreneceğiz.

 

  1. Gün Aktiviteleri:  Kampın son günüdür. Sabah sporu ile ve öğlene kadar sürecek mezuniyet töreni ardından öğlen saatlerinde kamp alanından ayrılış hazırlıklarına  başlayacağız.

 

Spor ve Gezi Aktiviteleri

Her sabah atölyelere başlamadan önce yoga, pilates ve jimnastik gibi aktivitelerle güne zinde başlayacağız. Matımızı kapıp ortak alanda buluşacağız.  

 

OpenCampus denize çok yakın bir konumda değil. Ama bir araya gelmişken bir gün spor aktivitesi olarak denize gideceğiz ve yüzeceğiz.

 

SCAMP kapsamında bir gün Urla Zeytinyağı müzesini ziyaret edeceğiz. Zeytinyağı müzesinde geçmişten bugüne kadar zeytinyağının nasıl sıkıldığını öğreneceğiz. Detaylı bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz. http://kzmurla.com/

 

Bir gün de Deniz Arkeolojisi Müzesini ziyaret edeceğiz. Eski yıllarda gemilerin nasıl inşaa edildiğini öğreneceğiz. Detaylı bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz. http://ankusam.ankara.edu.tr/

Kamp Ücreti ve Kayıt

Katılımcıların kamp çadırı, kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği dahil toplam kamp katılım ücreti 980  TL’dir.

 

Kampa kayıt yaptırmak için ön kayıt formu doldurmanız gerekmektedir. Kayıt formunu dolduran kişilere kamp ile ilgili bilgilendirmeler belirtilen email adresleri üzerinden yapılacaktır. Bu nedenle formu doldururken sürekli kontrol ettiğiniz bir eposta adresi giriniz.

Kayıtlar için kontenjan, ön kayıt tarihine göre belirlenecektir. Burs başvurusu da kayıt formunda yapılmaktadır. Burs kabulleri kamp için son ödeme tarihinden bir gün önce belirlenecektir. 

 

Kamp son başvuru tarihi: 14 Ağustos 2019 

Kamp için son ücret ödeme tarihi: 15 Ağustos 2019

Kamp ücreti iade için talep: 14 Ağustos 2019

Kampa burslu katılımcıların bilgilendirilmesi: 15 Ağustos 2019  

 

Kamp ücretine neler dahil?

– Tam pansiyon konaklama: 3 öğün yemek, çadır vb maliyetler.

– Kamp sırasında yapılacak tüm atölye çalışmaları.

– Kamp süresince yapılacak çevre/müze gezileri için yol masrafları.

 

Kamp ücretlerine neler dahil değil?

– Kamp yerine ulaşım maliyetleri

– Kahve, çay, gazozlu içecekler vb içeceklerin ücretleri

– Kamp süresince yapılacak çevre gezileri ve ziyaretler için eğer ekstra bir ücret talep ediliyorsa bu ücretler ile ilgili bilgilendirmeler önceden yapılacaktır.

Önemli Notlar 

 

OpenCampus’te kamp boyunca acil durumlarda müdahale etmek üzere bir hemşire görev almaktadır. 

 

Urla merkezde yer alan Devlet Hastanesi yerleşkemize 800 metre uzaklıktadır.

 

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 20 dakika uzaklıktadır.

 

OpenCampus yerleşkemiz, deprem ve afet güvenliği şartlarını eksiksiz yerine getirmektedir. 

 

Yerleşkemizde gece ve gündüz güvenlik görevlileri bulundurulmaktadır. 

 

Yerleşkemizde kampa katılan kişilerin, kamp dışına çıkmalarına gerek olmayacak şekilde her türden ihtiyaca cevap veren bir kafeteryamız bulunmaktadır. 

 

Sabah-öğlen ve akşam yemekleri günlük olarak yerleşke mutfağımızda deneyimli ve sertifikalı aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. Öğünlerin günlük kalori miktarları beslenme uzmanları tarafından kontrol edilmektedir. 

İletişim sayfamızdan ulaşım ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilim, Teknoloji ve Tasarım İçin Open Campus!

Kampta Düzenlenecek Atölyeler

SCAMP kampını kurgularken siz değerli katılımcılarımız için uzmanlar tarafından gelecek insanının en önemli özellikleri olarak belirlenen, işbirliği, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve iyi iletişim becerilerini kazandırmayı amaçlayan atölyeler tasarladık. 

Kodlama Atölyesi

Bu etkinliklerde, bilgisayarın çalışma prensipleri, bilgisayarın bileşenleri, programlamaya giriş, temel programla, algoritma, temel dijital tasarım konularında eğitimler verilecek ve atölye kapsamında Python programlamaya giriş öğrenecekler. 

Veri Bilimi Atölyesi

Veri bilimi nedir? Hangi alanlarda karşımıza çıkmaktadır? Geleceğin dünyasında veri biliminin yerini irdeleyerek, temel veri analizi yaklaşımları ile ilgili örnekleri inceleyeceğiz.  

Design Thinking Atölyeleri

Yenilikçi projeler geliştirmek için temel yaklaşımlardan birisi tasarım odaklı düşünmedir (Design Thinking). Bu kampta tasarım odaklı düşünmenin temel ilkelerini, yöntem ve yaklaşımlarını projeler geliştirerek öğreneceğiz.

Permakültür Atölyesi

Permakültür atölyesi temel tarım prensiplerini öğrenecekleri ve yaşam alanlarını tasarlayacakları bir açık alan etkinliğidir. Kompost toprak hazırlama, fidan ve sebze dikimi, toprak türleri, topraktan kerpiç mini evler yapma gibi etkinlikler ve becerilerin kazandırılması hedeflenecektir.

Müzik Atölyeleri

Ses ve ritmin ne olduğunu anladıkları temel müzik becerileri edinecekleri etkinliklerdir. Her gün 1 saat olarak tekrarlanacaktır. Vurmalı çalgılar ve ritim atölyesi, Acapella koro çalışma, müzik yapmak için kullanılan araçlarla ilgili bilgi sahibi olacaklar.

Nesnelerin İnterneti Atölyesi

Günümüzde veri elde etmek için kullanılan pek çok kaynak vardır. Bu alanların neler olduğunu, sensörlerin ne demek olduğunu, nesnelerin internetinin ne amaçla kullanılabileceğini ve bir sensör aracılığıyla nasıl veri toplayacağımızı bu atölyede göreceksiniz.

Dijital Tasarım Atölyesi

Bu etkinlikte, dijital tasarım ve web için görsel tasarım hazırlamanın temel ilkelerinden ve dijital tasarım yaparken kullanılabilecek araçlardan bahsedilecektir.

Uzmanlar ve Girişimcilerle Söyleşiler

Farklı meslek gruplarından uzman kişilerin katılımıyla çoğunlukla sohbet şeklinde gerçekleşecek bu atölyede mesleğin erbabı kişilerden neler yaptıklarını dinleyeceğiz, sorularımızı soracağız, tartışacağız ve geleceğin meslekleri ile ilgili bilgi sahibi olacağız. 

Motivasyon ve Liderlik Atölyeleri

Deneyimli kariyer koçu Zeynep Akçasız tarafından, bireysel farkındalık, varolan potansiyelini kullanabilmek, problem çözme teknikleri, zor problemlere odaklanırken beynimiz nasıl çalışır, plan yapabilme becerilerinizi geliştirmek üzere tasarlanmıştır.

Resim/ Heykel/ Seramik Atölyesi

Çocukların hayal güçlerini ortaya koydukları bu atölyede, çamuru ya da kili özgürce yoğurup yeniden şekil verip, yaratıcılıklarını sergilerken çok eğlenecekler. Bu atölyede yaptığınız tasarımları kamp hatırası olarak saklayabilirsiniz.

Robotik Atölyesi

Bu atölyede, elektronik temel sistem ve kavramlardan başlayarak, mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını inceleyip, bu düzenekleri kendiniz tasarlayacaksınız. Robotiğin temel prensiplerini, yapay zeka kavramını, insansı robotları ve endüstriyel robotları tanıyacaksınız.

Herşeyin Tasarımı Atölyesi

Günlük yaşantımızda kullandığımız her şey tasarlanıyor! Bir endüstriyel ürün tasarımcısının bir ürünü tasarlarken nasıl düşündüğünü, neler kullandığını öğrenmek istiyorsanız bu atölye tam size göre!

Genç Girişimcilerin Hikayeleri

Lise yaşlarında girişimleri ile hayranlık uyandıran genç girişimcilerden, onları motive eden neydi, nasıl yaptılar ve hayatlarında ne türden değişiklik oldu gibi sorularla ilham veren hikayelerini kendilerinden dinleyeceğiz.

Koçluk Atölyeleri

Yaşam koçları tarafından hazırlanan farkındalık, motivasyon, takım çalışmasına yatkınlık, işbirliği becerilerini geliştirme konularından birbirinden eğlenceli atölyeler sertifikalı koçlarla birlikte tasarlanmaktadır.

Eğlenceli Bilim Söyleşileri

Bu atölyenin amacı bilimin doğuş ve gelişme öyküsü ile bilim insanlarının hayat öyküleri ışığında, nesnel (objektif) bilginin ortaya çıkma, yayılma ve kullanılma koşullarını ve bilimsel bakış açısının nasıl ortaya çıktığını fark etmeniz hedeflenmektedir.

Mimarlık Atölyesi

Temel mimarlık atölyesi sizleri tasarım elemanları ve tasarım ilkeleri ile tanıştırarak algı ve duyarlılığınızı geliştirmeyi hedefler. Nokta, çizgi, şekil gibi en temel kavramlardan ve 2 boyutlu çizimlerden başlanılarak hareket, strüktür, mekan gibi konularla çalışmalar 3. boyuta taşınır.

Geri Dönüşüm Atölyesi

Sorumlu tüketim, geri dönüşüm, ekolojik duyarlılık gibi konularda farkındalık, bilgi ve deneyim sahibi olmayı amaçlayan bu atölyede, ambalaj, tekstil, ahşap, pet şişe vb atık materyalleri kullanarak gündelik hayatta da kullanılabilecek ürünler tasarlayacağız. Çevremizdeki atık materyalleri kullanarak kendi tasarımlarımızı yapacağız.

İlkyardım Atölyesi

Her türlü ani hastalık, kaza, yaralanma, afet, zehirlenme, boğulma gibi acil durumlar hakkında farkındalık oluşturma ve ilk yardımın temel ilkelerinin anlatıldığı bir atölyedir. İlkyardım sertifikalı kişilerce verilecek atölyeye katılan çocukların böyle durumlarla karşılaşmaları durumunda yapabilecekleri hakkında bilinçlendirme amaçlanmaktadır.

Kampa Başvuru

SCAMP 2019 kampına katılmayı düşünüyorsanız aşağıda formu doldurmanız gerekmektedir. Formu düzgün görüntüleyemiyorsanız butona tıklayabilir ve farklı pencerede açarak formu doldurabilirsiniz.: